Összes oldalmegjelenítés

2011. január 16., vasárnap

Zsebők

In Memorian Kimosott Papírzsepik

 

A Zsebők igazából úgy született, hogy előbb volt a tarsoly, amiben végre lehetnek a zsepik a zsebbegyűrt helyett. Aztán mentem a Bendegúzért a suliba, ő meg éppen a földön fetrengett, oldalán a megviselt tarsoly. Akkor arra gondoltam, na jó, jó, persze az övé, de olyan kár lenne, ha tönkretenné, és legyen inkább az az "ünneplő", és csinálok valami hétköznapit. Szóval hazajöttem, szétvágtam egy régi farmert, és sutty varrtam egy ilyen kis izét helyette. (2011. március) 


Aztán ha már így belejöttem, csináltam néhányat bőrből is - persze ezt már varrógép nélkül.

A nagy belül zipprárral záródik. Anyaguk sertésbőr, díszítésük rátét zsinóros varrással. (2011. június)
 
Ez vastag hasítékokból készült, elég nehéz volt varrni.
Díszítése rátét, az elején rávarrott rojt.







Ezek tesók vékony hasítékból Az egyik simán összevarrva, a másik összefűzve. Díszítésük rátét. (2011. június)

2011. január 15., szombat

Tarisznyák

Amiket mindig szerettem

Ez csak úgy jött. Ott volt az a viszonylag nagy bőr egy darabban, amit ajándékba kaptunk a Dömpingből. Csak nézegettem, hogy mire lenne jó, aztán eszembe jutott, hogy pont kijönne belőle valami egyszerű tarisznya. Mindig is kedveltem a tarisznyákat, gondoltam kicsit gyakorlom a varrást is. Na itt varrhattam kedvemre, még Anyám is nevetve mondta, hogy legalább ezeket az egyeneseket varrhattam volna géppel. De nem ártott kicsit gyakorolni az egyenletes öltéseket.
Az anyaga csuda tudja mi... a barna biztos, hogy sertésbőr. A koszorú körbefut a táskán a zöld bőrből, végig barna varrásvédővel.A főrész egy darabból szabva, a fedél alatt egy kis zsebbel. A fedélre rávarrtam egy széles bőrcsíkot, aztán rojtoztam. A koszorú oldalán szintén van egy darab barna bőr rojtozva, ennek nincs funkcija, csak dísz. A koszorút hosszabbra szabtam, ez a vállpánt egy része a karikáig. (Teljes vállpántra már nem volt elég a zöld bőr.) A karika fából van, egy sima függönykarika. Záródás nincs. (2010. novemer)

Az Andié

... pedig úgy született, ahogy sok más tárgyam. Kért, hogy csináljak neki egy pénztárcát. Közben megjegyezte, hogy jó a (régi bordó) tarisznyám, egy olyat is szeretne majd. Szóval így lett a pénztárcából tarisznya. Ehhez kedvem is volt nagyon, bőr is volt hozzá, Nagymama is nekemadta a bőrvarró gépét, szóval gyorsan neki is láttam. Ezt teljesen géppel varrtam. Mérete kb. 30x40 cm. Kisebbre vettem, mint a régi tarisznyáim, mert azok túl nagyok lettek, sosem találok bennük meg semmit. Zsebet is raktam bele. Bélését egy régi férfi farmernadrágból készítettem, a farzsebet varrtam a tarisznyába belső zsebnek. Először kiszabtam a bőr alkatrészeket, aztán ehhez a bélést, és fordított sorrendben varrtam meg őket. Záródása zippzár (elhúzását egy kis bőrcsík segíti). Anyaga sertésbőr. A vállpánt zöld varrásvédővel készült, a koszorúhoz X alakban van hozzávarrva. Mikor kész lett, kérte az Andi, hogy varrjak bele egy plusz zippzáras nagy belsőzsebet. (2011. június)

   

2011. január 14., péntek

Táskák

Pásztortáska csak úgy


Na ez valahogy úgy született, hogy csinálni szerettem volna már valami "nagyot". Már megszületett a fejemben az ötlet, hogy a vizsgatárgyam egy pásztortáska lesz. Rajzolgattam a formákat, a mintákat, de valahogy egyik sem tetszett igazán. Aztán kipakoltam a kincsesládát, tele volt a nappali bőrökkel. És ott volt ez a szép nagy darab barna sertésbőr, meg a zöld, ami jónak tűnt a szegéshez. Gyorsan megszületett a szabásminta, megvoltak a csatok és a ringlik, már csak a karika kellett, gondoltam, ráér az, ha megyek úgyis suliba. Feljelöltem a bőrre a szabásmintát, és tátva maradt a szám: épp csak kijött belőle a táska! Kb. két nap alatt meg is varrtam, aztán elindultam karikát venni. Bejártam gyalog fél Pestet, és sehol sem kaptam réz- vagy bronzszínűt! Mindenhol a vállukat vonogatták "kinek kell az ma már" megjegyzéssel. Nekem bizony kellett volna, mert szerintem jelentősen levonna a látványból, ha szürke színűek lennének a fémalkatrészek! Végül mérgemben és végső kétségbeesésemben - már este hazafelé - bementem az OBI-ba, és jobb híjján vettem egy 10 db-os függönykarika készletet csipeszekkel :-). Na persze így jó drága volt, de legalább valamennyire illik a többihez. 

A szegővel jól megszenvendtem, elég krómos, kemény bőr volt, nem igazán lehetett szépen ívelni a kanyarokban, de azért csak nem adtam fel. A zseb meg külön vicc volt, szerettem volna valami jópofa, íves zsebet, amiből valami jó béna, jószerével használhatatlan izé lett. A bélés sem az igazi, hiszen ennyi bőröm egyben csak egy darab műbőr volt, szerencsére nem nagyon feltűnő.

Végül is megszületett a táska, és nagyon örltem neki. Nem is lett rossz, és jó tanulmány volt a vizsgatárgyhoz. (2011. január)
   

2011. január 13., csütörtök

Mappák

A székely bácsi fogpiszkálója



A II. évfolyam feladata volt mappa készítése.
Örültem neki, gondoltam, végre csinálok egy jó kis mappát a kedvenc tolltartómhoz. Akkor a "kis" szót még nem szó szerint értettem.... Szóval kiszabtam, és megcsináltam. Díszítése, összeállítása ugyan az lett, mint a tolltartóé. A látvány viszont siralmas volt! A bőr festése foltos lett, de nem a szépen foltos kategóriából, a körbefűzés ronda és egyenetlen (vékony és vastag fűzőszálak össze-visszasága, a szúrástávolságok közel sem egyformák....), és hiába volt vastag növényi cserzett marhabőrből, semmi tartása nem volt. Készült bele belső zseb is, amitől bumszli lett az egész.
                         Hatalmas darab bőrt használtam el rá, szóval vérzett  a szívem miatta!



 Állt néhány hétig a "sutban", aztán úgy döntöttem, nem adom fel ezt sem, lesz belőle kisebb, a maradékból pedig kijön még egy tolltartó. Szóval szétbontottam az egészet, megszüntettem a belső zsebet, kibéleltem, átszabtam a leszorító pántot, a maradékot pedig felhasználtam egy kisebb tolltartóhoz. A festés sajnos már ilyen hibás maradt, a fűzés sem tökéletes, de tanulópénznek ez is jó volt!
Mérete így most hozzávetőlegesen: A5 (2010. november)

A titokban készült


  

Ha már a másik ilyen kis "gagyi" lett, kellett csinálni valami minőségibbet is. Ezt a díszítési technikát (intarzia) már rég szerettem volna kipróbálni, a minta is hamar megszületett a fejemben. Találtam elegendő mennyiségű vékony sertésbőrt a ládafiában, készítettem sablont, egy lapon megterveztem az egészet a díszítővarrásokkal együtt, aztán elkezdtem kivágni a bőrből a mintát. Na ez bizony megizzasztott! Valahogy könnyebbnek gondoltam, de a végén csak sikerült. A berakás a bőr húsoldala lett. A ragasztás és illesztés sajnos nem sikerült tökéletesre, de szerencsére ez nem feltűnő.  A mappa összeállítása már gyerekjáték volt az első oldal elkészítéséhez képest.
A belső bal oldalon 2 db kicsi kártyatartó zseb van, és egy nagy, amibe A4 méretben férnek be lapok.
A jobb oldal zsebe bővített, így egy spirálfüzet is belefér.
És mindezt végig titokban készítettem itthon, mert ezt karácsonyi ajándéknak szántam a szponzoromnak. Csináltam hozzá egy tolltartót is, mert így már egy egész elegáns kis kollekciót adhattam.

  
(2010. december)

2011. január 12., szerda

Telefontartók

Az indiános 

A II. évfolyam feladata volt telefontok készítése vastag- és vékony bőrből. (2010. október)


Anyaga növényi cserzett marha bélésbőr. A nyakpántot jóval hosszabbra hagytam, és plusz csíkokat is rögzítettem hozzá rojtnak. A gomboló állítható záródását csontkupáncs segíti. 



2011. január 11., kedd

Sörsoly

 A kihasználatlan lehetőségek tartója

                                                                                                                                 Az ötletet Pisti adta a MagyarSzigeten. Hogy miért is kell neki a földre tenni a sörét amíg rágyújt, mert mi van, ha valaki felrúgja azt a drága jó nedűt. Mondtam én: mi sem könnyebb ennél, csinálok neki egyet "beccó". Na az én "beccóm" eddig ennyit ért, mert neki bizony még nem csináltam... :-(. De arra gondoltam, jó lenne egy az én Pipimnek, egyrészt reklámozhatna engem koncerteken és egyéb helyeken, másrészt neki sem rúgják fel a söröcskéjét. Na azóta alig volt koncerten. De ha volt sem vitte magával. Hol lehet itt a hiba???                                                 Alapanyaga fekete sertésbőr, a mintát én terveztem (szintén fogalmam sincs, hogy jelent-e valamit), ezt színes kendercérnával varrtam bele. Felül készen vett piros fűzőszállal szironyoztam körbe (egylábemeléses).    (2010. november)                                             
Ezt meg a MárkÁnak készítettem névnapjára. Gondolván, hogy rajta van a "magyarság" is, meg úgyis jár koncertre, meccsre, sört is iszik, hátha örülni fog neki. Na erről aztán fogalmam sincs, hogy valaha használta-e.... Anyaga  sertésbőr, díszítése kivarrás - a kedvenc madaras motívumommal.  (2011. február)

  


    
 A díszített része növényi cserzett marhából van, csontozva, beégetve. Oldala összevarrva, tetején franciaszegővel. Ezek Attila-napra készültek 2011 februárjában.
A terv az volt, hogy majd ebből fogok meggazdagodni. Az ötlet még nincs elvetve, de eddig csak állok az út elején. 

2011. január 10., hétfő

Övek

Valami sose' stimmel

Az öveken eddig még mindig utólag kellett javítanom valamit. Vagy a lyukasztást, vagy bontanom kellett, mert elfelejtettem a bújtatót, vagy víz csöppent rá, és újra kellett festeni, vagy éppen utólag kellett pár hét után körbevarrni, mert kezdett megnyúlni a széle. ... Eddig mindegyikkel volt valami. Egyszer csak elkészítem majd a tökéletes övet is!
  

Az I. évfolyam táborában készítettünk tarsolyt övvel. Arra gondoltam, sosem hordok övet, valami "lazát" csinálok, ami inkább csípőöv. Nem tudom, hogy vettem méretet, de azóta háromszor kellett új lyukat ütnöm bele....
Anyaga növényi cserzett marhabőr festve, mintáját a tarsolyéhoz terveztem, csontozással és poncolással készült. Szélei égetve, viaszolva vannak. Sajnos a csat nyomot hagy a lyukaknál.

                                                                                         

Ez az öv a Papinak készült. Anyaga növényi cserzett marhabőr. Díszítése nincs, két réteg dió páccal festettem, széleit megerősítésként körbevarrtam.
                                                                    
  Ezt az övet egy buggyos tarsolyhoz készítettem. A csat és a bújtató igazán szép és egyszerű, de az öv nem lesz tartós darab, ezért ajándékba adtam a tarsolyhoz. Anyaga zöld festett, préselt bőr, a szegői puha fekete kecskebőrből készültek, ebből van a hátoldal bélése is. A lyukakba sárgaréz ringliket ütöttem, ez a bőr minősége miatt is szükséges volt.
     (Csat, bújtató: Spiáter Kft.)

Ez is egy buggyos tarsolyhoz készült női öv (3 cm). Anyaga növényi cserzett marhabőr. Díszítése nincs, csak a csat. A széleit megerősítésként végigvarrtam. A bújtatója nem fix, bőrcsíkkal van rögzítve hátul.  (Csat: Spiáter Kft.)



Ez egy vékony, 2,5 cm-s női öv. Anyaga növényi cserzett marhabőr. Széleit körbevarrtam megerősítésként. Díszítése a csat, a bújtató és az övvég.
Akkor készült, amikor rájöttem, hogy mégis kéne nekem öv, és készítettem magamnak is egy Zsebit.  (Csat, bújtató, övvég: Spiáter Kft.)

2011. január 9., vasárnap

Tarsolyok

Az első


Az I. évfolyam táborának (2010. július) fő feladata volt öv és tarsoly készítése. Ez volt az első komolyabb munkánk, de mindenki lelkesen vágott bele. Még a bőrbe is :-)
Anyaga növényi cserzett marhabőr. Festése Irgaderm-mel. Díszítése: csontozás, poncolás, domborítás. Kétféle felfüggesztése is van, az egyik az övbújtató, a másik vastag bőrszál.

  


A Bendegúzé 

Bendegúz 8. születésnapjára készült. Övre is szüksége volt már, a tarsoly meg praktikusnak tűnt, hogy tehessen bele zsepit, kisautót (illetve ő vonatot)... stb. Néhány hét után elég megviselt lett szegény, ezért leváltottuk a Zsebővel, ez pedig maradt "ünneplőre".   Anyaga növényi cserzett marhabőr. Díszítése csontozás, poncolás, középen F. B. monogrammal. Záródása csontgomb, aminek felfüggesztése és bújtatója gömbölyű négyes fonat. 
  
Így nézett ki még "újkorában"

Ez pedig a mintaterve:

Ellentétes anyagokból 


Ennek a tarsolynak a főrésze (háta és fedél egyben) nagyon merev préselt bőrből készült, az előrésze, a szegői, gombja pedig nagyon puha kecskebőrből. Tulajdonképpen próbának készítettem, régóta szerettem volna már buggyos tarsolyt varrni. Díszítése rátét és alátét. Behúzó pántjai és a gomb záródása gömbölyű négyes fonat. Utóbbin szorítógyűrűvel az állíthatóság miatt. (2011. június)
  

A bársonyos


  

Ez a tarsoly teljes egészében hasítékból készült. Az anyag vastagsága miatt elég nehéz volt varrni, de végül megérte a ráfordított energiát. Díszítése rátét. Záródása gömbölyű négyes fonat végén lévő négy szálból kötött gomb, amit a fedélbe ütött lyukba lehet gombolni.  (2011. június)

A karikás


A főrész anyaga növényi cserzett marhabőr, az előrész, a szegők, a rátét és a gomb vékony sertésbőrből készültek. A behúzó zsinór és a gomb záródása gömbölyű négyes fonat, a behúzó zsinór nem két részből áll, hanem egy folyamatos szál. Szorítógyűrűvel állítható a bősége. A tarsoly felfüggesztésébe beillesztettem egy-egy kicsi karikát, így nem mereven az övön fekszik, sokkal jobban viselhető például szoknyához. (2011. június)